Kmeny projevují malý zájem o nabízení potratů v rezervacích navzdory spekulacím, že by mohly

0
Kmeny projevují malý zájem o nabízení potratů v rezervacích navzdory spekulacím, že by mohly

Rachael Lorenzo začala před několika týdny slýchat otázky od cizinců na Twitteru a reportérů, kteří hledali rozhovory: Vzhledem k tomu, že indiánské kmeny jsou suverénní národy se svými vlastními zákony, mohly by nabízet potratové služby na původní půdě ve státech, které mohou brzy zakázat potraty?

A že by?

Spekulace začaly minulý měsíc poté, co uniklý návrh stanoviska Nejvyššího soudu USA naznačoval, že se soud chystá zvrátit Roe v. Waderozhodnutí z roku 1973, které zaručovalo celostátní právo na potrat.

Lorenzo a další domorodí zastánci práv na potrat tvrdí, že tyto otázky většinou pocházejí od nerodilých lidí.

Obhájci řekli, že neslyšeli o žádném kmeni nebo domorodé organizaci, která by obhajovala otevření klinik na kmenové půdě, které by nabízely potratové služby. Planned Parenthood, přední národní poskytovatel potratů, řekl KHN, že tuto možnost nezkoumá a že taková rozhodnutí by měla být ponechána na původních obyvatelích.

Každý takový plán by byl plný právních, finančních a politických překážek, uvedli obhájci. A divili se, proč se mnoho lidí, kteří se nyní ptají na otevření klinik s rezervací, nezdálo, že by tam měli zájem o přístup ke zdravotní péči, než byla celostátně ohrožena práva na potrat.

“Najednou tento problém, který ovlivní také bílé ženy – nebo šířeji ovlivní bílé ženy – nyní jsme považováni za potenciálního zachránce,” řekl Lorenzo. “Nemělo by být na kmenových národech jít nad rámec, když tolik kmenových národů již má velmi omezené zdroje.”

Lorenzo — který je z Mescalero Apache, Laguna Pueblo a Xicana dědictví — je ředitelkou organizace Indigenous Women Rising, neziskové organizace se sídlem v Albuquerque, která pomáhá domorodým lidem ve Spojených státech a Kanadě dovolit si potraty.

Lauren van Schilfgaarde, ředitelka právní kliniky na Právnické fakultě UCLA a členka Cochiti Pueblo, uvedla, že lidé hledají způsoby, jak zajistit přístup k potratům, pokud Roe v. Wade spadne, ale že řešení rezervace je problematické. “Myslím, že lidé házejí špagety na zeď a pak si najednou vzpomněli: ‘Ach, ano, kmenová suverenita’.”

“Je to trochu divný argument říkat: ‘Ach, mohou kmeny pomoci?” Jako ne, kmeny už jsou v horší pozici než ty,“ řekla.

Některé kmeny nedostatek tekoucí vody a financování, mnoho domorodých obyvatel — jednou cílené nesouhlasnými sterilizacemi — stále nemají přístup ke kvalitní zdravotní péči.

Oklahoma patří mezi státy, které se objevují v národních titulcích projít omezením potratů. Proti se staví i její guvernér, republikán Kevin Stitt rozhodnutí Nejvyššího soudu USA z roku 2020 která rozšířila kmenovou jurisdikci ve státě. Stitt řekl během vystoupení na Fox News v květnu že si myslí, že kmeny by se mohly pokusit nabídnout “potrat na požádání. Myslí si, že můžete být 1/1 000. kmenovým členem a nemusíte se řídit státními zákony. A to je něco, co sledujeme.”

Carly Atchisonová, mluvčí Stitt, řekla KHN, že kancelář generálního prokurátora v Oklahomě guvernérovi poradila, že kmeny by mohly být schopny nabízet potraty na jejich zemi. Řekla, že neviděla žádné jasné prohlášení kmenů o tom, zda by to mohli zkusit.

Mluvčí z pěti největších kmenů v Oklahomě neodpověděli, když se KHN zeptali, zda nějací kmenoví členové nebo volení zástupci navrhli nabízet potraty.

Ale hlavní náčelník národa Cherokee Chuck Hoskin Jr. na Stittův komentář odpověděl. “Spekulovat o tom, co by kmeny měly dělat na základě uniklého návrhu rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, je nezodpovědné,” Hoskin napsal v prohlášení zveřejněném médiím. “Stejně nezodpovědný je guvernér Oklahomy a jeho maskovaná mediální kampaň, která má ve skutečnosti útočit na kmeny a naši suverenitu.”

Lorenzo a další zastánci domorodých obyvatel uvedli, že mnoho nepůvodních lidí, kteří nyní diskutují o možném využití půdy v rezervaci pro potraty, mlčí o souvisejících otázkách, které ovlivňují domorodé Američany.

Mnoho domorodých obyvatel žijících v rezervacích má neměl přístup k potratům služby od roku 1976, kdy vstoupil v platnost takzvaný Hydeův dodatek, řekl Lorenzo. Prostřednictvím Hydeova dodatku Kongres zakázal použití federálních peněz k platbě za většinu potratů. A to znamená, že federálně financovaná indická zdravotní služba – hlavní poskytovatel zdravotní péče v mnoha rezervacích – může provádět potraty pouze za omezených okolností.

I kdyby kmeny chtěly na své zemi povolit služby potratů, zákonnost takového počínání by byla nejasnářekl van Schilfgaarde. Trestní případy v indiánských rezervacích projednávají v závislosti na situaci kmenové, státní nebo federální soudy.

Nepůvodní lidé obvinění ze spáchání zločinů proti jiným nepůvodním lidem v hranicích rezervace jsou obvykle pod státní jurisdikcí, řekl van Schilfgaarde. Pokud tedy stát postaví potraty mimo zákon, státní žalobci by mohli obvinit lékaře jiného původu, který prováděl potraty na základě rezervace.

Právní otázky by mohly být ještě složitější nový typ omezení potratů, poprvé viděný v Texasuřekl van Schilfgaarde. Očekává, že se dočká více takových zákonů, které se uplatňují u civilních, nikoli u trestních soudů. Určení, zda kmenové, státní nebo federální soudy mají jurisdikci v občanskoprávních případech, je ještě složitější než v trestních případech, řekl van Schilfgaarde.

Právní otázky by nebyly jedinou překážkou poskytování interrupčních služeb na kmenové půdě. Je nepravděpodobné, že by kmenové rady takové kliniky schválily, řekl Charon Asetoyer, výkonný ředitel Indiánského centra pro zdravotní výchovu žen v rezervaci Yankton Sioux v Jižní Dakotě.

Asetoyer řekl, že názory mnoha kmenových vůdců na potraty jsou utvářeny náboženstvím. “Církve mají docela velký vliv,” řekla. “Politicky si myslím, že by bylo velmi náročné vidět, jak se jedno z našich vedení zastává práv žen. Opravdu si nemyslím, že se to stane.”

Mezi další výzvy by mohlo patřit financování a personální zajištění takových klinik, zajištění bezpečnosti zaměstnanců a pacientů, překonání případných licenčních překážek a placení právníků na obranu proti očekávaným žalobám.

Asetoyer také poznamenal, že některé kliniky, jako je ta v Jižní Dakotě, musely přiletět lékaři z jiných států, aby provedli potraty. Byli by ti doktoři ochotni cestovat do rezervací, z nichž některé jsou pár hodin jízdy od nejbližšího letiště?

Ačkoli současnou konverzaci o potenciálních interrupčních službách na domorodé zemi většinou vyvolávají nepůvodní lidé, indiáni mají svou vlastní historii potratů a prosazování reprodukčních práv.

V roce 2006 se Cecilia Fire Thunder pokusila v rezervaci Pine Ridge v Jižní Dakotě otevřít kliniku, která by poskytovala služby zdravotní péče pro ženy, včetně potratů. Plán kliniky byl navýšen poté, co kmenová rada Oglala Siouxů svrhla Fire Thunder, první prezidentka kmene.
Tento článek byl přetištěn z khn.org se svolením od Henry J. Kaiser Family Foundation. Kaiser Health News, redakčně nezávislá zpravodajská služba, je program Kaiser Family Foundation, nestranné organizace pro výzkum zdravotní politiky, která není přidružena ke Kaiser Permanente.

podobné příspěvky

Leave a Reply